Kampaň Čti Jeseníky – unikátní spolupráce
Právníci tomu říkají “pro bono”. Odborná práce, kterou vykonáváte dobrovolně a bezplatně jako službu veřejnosti může mít ale své místo i v online marketingu. Proč se vyplácí? Dobře uchopené síťování zajímavých projektů přináší synergické benefity všem.
Nadšený horal a tak trochu samorost
To je Lukáš Abt. Ryzí milovník hor je v kopcích, stržích a u polozapomenutých studánek Jeseníků jako doma. O své lásce už napsal řadu publikací. Po mapování jesenických pramenů a zaniklých míst přišel s nápadem na vydání knihy Čti Jeseníky. Kraj severních Sudet nabízí tolik krás a tajemství, které chtěl přiblížit lidem. Vydání knihy ale něco stojí – a její samotný prodej vlastně taky.
V případě první publikace šlo všechno jako po másle a náklad v množství 7500+ výtisků se povedlo rychle prodat. Když se potká nabídka s poptávkou, jde to vždycky samo. Doba navíc projektu přála – rok 2021 byl ještě poměrně velmi stabilní – a peněz na rozdávání v kapsách velkých donátorů cinkalo dost. Mezi hlavní sponzory se tehdy zařadila třeba Janisova Kofola.
S jídlem roste chuť (zvlášť když dobré nápady ti činorodější z nás sekají jako Baťa cvičky). Plán pokračovat v projektu a vydat další díl publikace v podobě knihy Čti Rychleby a Králický Sněžník byl nasnadě. Kniha měla znovu ušlechtilý cíl – přiblížit lidem kraj, který jako jeden z posledních v české kotlině oplývá nefalšovaným geniem loci zcela ojedinělým způsobem ve formě oprášených archiválií vypravených v atraktivní grafické podobě.
Společným jmenovatelem mělo být to, co se povedlo už v případě prvního projektu: vrátit ⅓ z prodeje knihy do krajiny prostřednictvím obnovy nejdůležitějších míst dané lokality. Třeba zpustlé Jelení studánky a Pannewitzova pramene.
Opar nadšení klamal dokonale a zdálo se, že nic nestojí v cestě. SARS-CoV-2, roušky, vakcíny a pandemie ale otočili kompas trochu jinam. A to se všemi nepříjemnými důsledky, které cítíme zčásti dodnes: utahováním opasků, nedostatkem materiálu (najednou nebyl papír!) a menší ochotou donátorů přispívat na věci zdánlivě zbytné. Svět se změnil.
V krizi poznáš přítele
Co s načatým projektem? Rozhodli jsme se pomoct. Hory jsou nám blízké, líbila se nám myšlenka celého projektu a jedním z dalších důvodů jsou i podobné komunikační zkušenosti a radosti, které z našeho týmu řeší především Honza Verner. Ten už pár let povzbuzuje brand, digitál, různé lezecké i partnerské projekty a zesiluje věhlas hvězdné kariéry čtyřnásobného lezeckého mistra světa, olympionika, lamače lezeckých rekordů a především sympaťáka Adama Ondry.
Pustili jsme se do spolupráce. Hlavním cílem bylo sehnat skrze crowdfundingovou kampaň na vydání další knihy částku 303 303 korun. V červnu 2022 jsme po krátké přípravě spustili akci na platformě Donio. Výsledkem bylo téměř 80 % z cílové částky vybraných prostřednictvím 279 přispěvatelů o dva měsíce později.
Knihu se povedlo vydat a pokřtít a název Čti Rychleby a Králický Sněžník se zapsal i mezi naše úspěšné projekty. Špunty šampáňa lítaly vzduchem nejen ve Frývaldově, ale i na dalších místech planety (podle toho, kde který člen našeho full remote manšaftu právě seděl).
Ten umí to a ten zas tohle
Práce byla komplexní a zapojili jsme do ní hned několik lidí z týmu Freelance Core. Na začátku bylo potřeba vytvořit komunikační strategii. Tu si vzal na starosti founder a CEO Honza Verner.
Hlavním komunikačním kanálem byly zvoleny sociální sítě Facebook a Instagram. Jak na nich nastavit reklamy? Precizně, dobře cílit a ukazovat správný obsah správným lidem. V kategorii social media management patříme mezi odborníky a specialistů na tento segment u nás najdete hned několik a tuto část projektu si vzal na starost Ondra.
V období ostré části kampaně od června do září 2022 jsme oslovili téměř 400 000 uživatelů. Separátním cílem bylo dostat je skrze sítě na Donio a leitmotiv jsme při tom formulovali jednoduše – knihu si lidé vlastně vydají zájemci sami.
V kampani jsme proto často komunikovali princip, že publikace vznikne pouze tehdy, pokud ji lidé budou skutečně chtít. Bez velkých donátorů nebo dotací, na základě síly komunity, kterou spojuje zájem o společnou věc.
Jako důležitou podpůrnou message jsme zvolili sdělení, že si podporou a nákupem knihy lidé vyřeší tradiční každoroční starost jak vybrat originální dárek k Vánocům pro své blízké. Zejména fanoušci prvního dílu Čti Jeseníky a lokální patrioti tuto možnost opakovaně oceňovali, a energie projektu neustále rostla.
Kromě toho jsme cíleně obeslali asi 700 subjektů v regionu. Vytipovali jsme zejména knihovny, obecní úřady, muzea a další instituce, jimž jsme zaslali v rámci e-mailingu několik newsletterů s obsahem šitým na míru charakteru tohoto druhu příjemců.
Kampaň jsme navíc podpořili i PR aktivitami. V rámci dlouhodobé spolupráce s Rádiem Čas, které patří do portfolia našich klientů jsme vyjednali pro Lukáše Abta možnost vystoupit v podcastu Pod povrchem.
Platforma dává prostor celebritám jako je Voxel, Tereza Pergnerová nebo Štěpán Kozub, ale také lidem, kteří mají co říct i bez velkého jména. Skvěle posloužila jako další způsob, jak k projektu nasměrovat potřebnou pozornost široké veřejnosti.
Spojovat to, co dává smysl
Způsobů, jak podpořit dobrou věc bývá mnoho a jedním z klíčových faktorů pro aktivaci živé synergie je společně sdílený prostor, v němž naši klienti působí. Spolupráce s firmou Kolimax se proto přímo nabízela. Výrobce kvalitního nerezového nádobí sídlí v Javorníku, takže co by kamenem dohodil na úpatí Rychlebských hor.
Dobré vztahy v rámci naší spolupráce, která zahrnuje kompletní marketingovou strategii, copywriting, SEO, linkbuilding, PPC, video a grafiku i provoz e-shopu na oblíbené platformě Shoptet, jejímž jsme partnerem nám dovolili nabídnout vedení této společnosti se 150 letou tradicí i projektu Čti Jeseníky výhodný barter.
Jeho cílem byla na jedné straně přímá propagace Kolimaxu a na straně druhé finanční podpora publikace ve výši několika desítek tisíc korun. Poděkování Kolimaxu se tak objevuje nejen na webu Čti Jeseníky, ale především v samotné knize.
Patří pro bono do reportu?
Patří. A je naším dobrým zvykem, že každou minutu práce, kterou pro klienty odvádíme pečlivě měříme. V rámci reportování je evidence hodin jedna z nejdůležitějších věcí, které umožňují jednotlivé marketingové aktivity správně řídit. Nejinak je tomu i tam, kde pracujeme pro dobrou věc (byť třeba zdarma a bez finanční odměny).
K měření a reportování používáme oblíbenou českou online aplikaci pro řízení projektů Freelo. Co nám pohled do karty s názvem Čti Jeseníky ukazuje? Za dobu, kterou jsme společně strávili na cestě vstříc knize, kterou teď máme ve firemní knihovně na čestném místě odpracoval tým Freelance Core společně celkem téměř 244 hodin.
Co říká ke spolupráci sám Lukáš Abt?
“Bez podpory Freelance Core by kniha nevznikla. Velmi si cením flexibility a možností, které tento tým nabízí. Nic není nemožné, ani když není dost peněz. Líbí se mi přístup, v němž se hledají různé cesty. A také snaha propojovat. Pro mě je online svět vzdálený, akceptuji jej, ale nemám potřebu se v něm pohybovat a jsem raději v reálu. Honza Verner se svými lidmi dokáže najít řešení. V tom co dělají jsou jako ryby ve vodě. Umí se orientovat, navrhnout reálné věci a říct přesně, na co se soustředit. Ví, co je a co není důležité.”
Nelitujeme ani jedné minuty, kterou jsme věci věnovali. A těšíme se, až budeme listovat dalším dílem – tentokrát se bude věnovat Osoblažsku.
Aktuální dění, jak nová kniha vzniká a co vše je k tomu potřeba můžete sledovat přímo na Facebooku projektu.
Copywriting & Emailing
E-mail: lukas@freelancecore.com
LI: Lukáš Bednařík
IG: @lukasbednarik