Vykřesali jsme novou dobu marketingovou.


Každý rok před Vánoci si s klienty vyměňujeme dárky, drobné pozornosti, pozvání na punče, lahodné medy nebo skvělé nádobí (a faktury). Snažíme se přitom vymyslet i něco originálního. Rozumějte: protiváhu obligátní propisky, kalendáře či bločku. Letos jsme při tom zjistili, že některé věci je dobré opakovat. Které? Křesadla od Fráni. Vkusně vypravená s vypáleným logem virtuálního organismu Freelance Core. 

Malé a tolik užitečné

Malá, skladná, v ruce příjemná a docela nenápadná věc má obrovský praktický potenciál. Zachrání život, až se budete ztraceni plahočit pralesem, tundrou, tajgou nebo jen hlubokými hvozdy Šumavy. Oheň pak zahřeje nohy i srdce.

Když budete křesadlo od Fráni třímat v rukách, potěšíte se perfektní kvalitou a aurou, které tvůrce do svých výtvorů vkládá. My v nich navíc vidíme jasnou symboliku.

Marketing je totiž taky křesadlo. Zažehává oheň na obou stranách trhu. Občas blafne hned, jindy je to proces, ze kterého bolí prsty bijící klávesnici –⁠ a nezřídka zabolí i hlavy. Když se pak podaří získat mocný plamen, radujeme se nejen na konci roku. Poselství je prosté: správná jiskra zachrání před tuhou zimou a někdy rozhoří něco mnohem většího, co na svou příležitost trpělivě čekalo.

Zpátky k brandu 

Marketing, digitál a především PPC zažili už druhý – těžký – rok v řadě. A není se čemu divit. 

Když se firmy pouštějí do nového dobrodružství, začnou krmit Google a kutit SEO, první měsíce obvykle zažívají majitelé vzrušení z přívalu nových objednávek a do jisté míry si potvrzují správné rozhodnutí. Možná jste to zažili taky. Notabene když jste startovali těsně před COVIDem nebo v jeho nejprudší vlně. 

Pokud to už ale táhnete 5, 10 a více let, tušíte, že spoléhat se pouze na bidovací války s konkurencí, spolehlivost landing pages, pestré automatizace, nejlepší nabídku s dopravou zdarma, neotřelé copy či originální grafiku a neustále připraveného markeťáka, který ve dne v noci plní vaše přání, není to trvale udržitelná cesta. Pro nikoho.

My ve Freelance Core se proto (díky náročné době a vlastnímu zrání) vracíme tam, kam jsme nutně potřebovali marketingově dospět. Zpět k brandu. Primárně jde přitom vždy o kvalitní produkt, uživatelsky reálně užitečnou službu nebo inspirativní kulturu značky s lidským přesahem. 

Zdánlivě tajemné zkratky ESG a CSR dnes necháme stranou (i když se jako zdravý organismus rozrůstáme i jejich směrem a na příští rok máme velké plány). Obecně však tušíme jedno. 
Rok 2024 bude v online marketingu veden jasným heslem: Zpátky k brandu!

Doba slevová konsoliduje

Doba slevová kulminuje a čeká nás konsolidace slevových válek. Každá etapa však jednou skončí a očekávat lze důležitý fenomén. Lidé se budou znovu více koncentrovat na to:
 

  • od koho kupují a zda produkt vydrží,
  • jestli jej budou kupovat 2× za život či 2× za rok,
  • zda nakoupí dražší a kvalitní kus, nebo levný šunt

Podobná věc nevyhnutelně čeká i nás freelancery a agentury. Ve finále je to ovšem přes všechny turbulence, prudkou dynamiku a tlak skvělá doba. Proč? Trh se pročistí od obchodníků s deštěm (a že jich v České republice je). Rozpadnou se spolupráce, udržované pouhou setrvačností nebo naivitou jedné či obou stran. 

Co nás tedy čeká?

Nemusíme hned koukat do křišťálové koule, abychom odtušili příchod zcela nového marketingového modelu. Očekávejme systém založený spíše než na levném marketingu, který na základě (v podstatě odpudivého) slevového funnelu končícího pod úrovní marže i cti producenta opře svou základnu o skutečnou řemeslnou kvalitu produktu či promyšlenost a užitečnost služby

Budoucnost je vetknuta do logicky nevyhnutelné koincidence: vyšší cena vyšší kvalita náročnější zákazník smysluplná výroba (včetně šetrného přístupu k materiálům a technologiím).

Připočítejme k tomu také odolnost a inovativní design. Lze očekávat, že i UI (user interface) bude v našem životě hrát čím dál větší roli. Striktně v online prostředí pak nezapomínejme ani na UX (user experience), které mnohde stále smutně pokulhává. 

Nabídka budoucnosti je možná průzračnější, než se na první pohled v balastu krušných dní zdá: vše bude servírováno na čistém, uživatelsky přívětivém, webovém podnose úzce provázaném s novým typem AI vyhledavačů. 

Na místě je přitom skeptická douška autora této malé vánoční úvahy: možná vůbec poprvé v životě se při pozorování evoluce AI ukazují jeho osobní konzervativní tendence a euforie okolo rozvoje umělé inteligence tak nenastává. 
Budoucnost snad leží o kus jinde než v práci hloupých otravných chatbotů – třeba v přímém generování obsahově hodnotných textů z personalizovaných výsledků vyhledávání na webu.

Fandíme kvalitě – fandíme křesadlům od Fráni

Všechny atributy marketingu budoucnosti vidíme fyzicky právě v příkladu křesadel od Fráni

Jde vždy o pěkný kousek dřeva, ručně zpracovaný, tvořený pro cílené využití. Designově povedené křesadlo je kustomizované pro osobní, nebo firemní potřeby. Vzniká pro radost, užitek a se záměrem nepořizovat levný šunt z internetového srovnávače, který se klientům rozpadne po prvních pokusech v ruce. 

Křesadlo od Fráni nabízí široké možnosti volby konkrétního druhu dřeva (včetně vzácných exotických), barev, voskování, obalů, gravírování loga, claimů i symbolů (a přirozeně i ekologické balení). Metá perfektní jiskry, snadno se drží – a vydrží. 
Přidaná hodnota? Je jí osobní přístup Františka, který křesadla vášnivě testuje a o své nadšení se dělí s mnoha lidmi. Přejeme si, aby bylo v našem přesyceném světě víc produktů jako jsou právě výsledky této ryzí lásky pro věc.

Ať světlo svítí

Pokud jedno křesadlo pod stromeček dostanete a nejste právě opravdoví zálesáci, ani se nechystáte na dobrodružnou výpravu do nitra džungle, nezoufejte. Malá užitečná tyčinka najde své místo u domácího krbu či venkovního ohniště. 

Pověste si klidně jedno na Vánoce na jedličku a udělejte z něj netradiční ozdobu. Protože jak říkávala babička Honzy Vernera: “Konečně to jde správným směrem, lidi si dělají dobré věci sami a mění je mezi sebou. Co na tom, že za peníze.” 

Bc. Jan Verner

Communication & Educational Programs

Tel.: +420 721 194 032

E-mail: honza@freelancecore.com

LI: Jan Verner

FB: @jverner8

IG: pan_verner

104